пʼятниця, 10 лютого 2017 р.

Стратегія “читання з передбаченням”.




План - конспект уроку читання в четвертому
класі, розроблений за програмою ЧПКМ.

Тема 1: Твори зарубіжних письменників.Ознайомлення з творчістю чеського
              дитячого письменника і сценариста Мілоша Макурека.
Тема 2:  Змальовування складностей світу дорослих у казці чеського
               письменника Мілоша Макурека “Слони”.
Мета:    Почати ознайомлювати учнів з творчістю чеського письменника Мілоша
               Макурека. Вчити коментувати, аналізувати прочитане, порівнювати,  
               робити висновки. Розвивати вміння передавати власні почуття від
               прочитаного. Виховувати вміння чути ближнього, розуміти проблеми
               людей старшого віку, прагнути їм допомогти, бути чуйними.
Матеріали уроку: чернетки, дискусійна шкала та картки з клейовою основою, на
               яких написані прізвища та імена дітей, таблиці передбачень /з розрахунку  
       одна на пару учнів/, тексти казки, поділені на чотири частини /по
одному екземпляру на пару учнів/,картки для самооцінювання /за кількістю учнів у класі/.
                          
                                   Хід уроку
І     Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ    Актуалізація знань.
1)     Розминка “Добре слово”.
           -Напевно, немає на світі людини, яка б не любила лагідних, добрих слів. І   
            ми – не виняток.Тож давайте подивимося один на одного з ласкою в очах і
            промовимо добрі слова.
/Промовляють./
           -Ви почули, що вам побажали друзі? /Так./
           -А що означає чути? /Сприймати і розрізняти різні звуки./
2)     Мозковий штурм.
           -А які є звуки? /Звуки мови, природи, різкі, пронизливі,
            приємні, неприємні і т.д./
ІІІ  Усвідомлення змісту.
1)       Вільне письмо.*
-         Чи доводилось вам перебувати в цілковитій тиші?
-         Чи може тиша про щось розповісти?
-         Про що вам розповідала тиша?/Пишуть.Відповідають./
-         Як ви гадаєте, які вуха краще чують: великі чи маленькі?
-         Поясніть чому.
2)       Повідомлення теми уроку.
   -Як ви гадаєте, у якої істоти найбільші вуха? /У слона./
   -Сьогодні ми прочитаємо казку чеського дитячого письмен-
     ника Мілоша Макурека, яка називається “Слони”.
3)       Довідка про автора.
            -Але перед тим, як читати казку, давайте познайомимося
  з її автором.
   Мілош Макурек народився в Чехії, в місті Кромериж.Тут пройшло його дитинство. Малий Мілош  зі своєю бабусею щодня прогулювався прекрасними алеями парку біля старовинного палацу, мимо павичів, лебедів, ставків із золотими рибками.А вдома йому відкривалася чарівність казок, котрі розповідала бабуся.
   Широке визнання і славу принесли Мілошу Макуреку оповідання про Макса та Саллі – невгамовних третьокласників, що володіли чарівним телефоном, через який потрапляли в численні пригоди зі щасливим закінченням.
  Тепер Макурек створює для дітей власний світ, завдяки якому наш реальний світ стає чистішим і кращим.Сам автор говорить: “Текст повинен текти, мов ріка, без зупинок. Саме так розповідала мені казки бабуся”…

4)       Кероване читання. /Таблиця передбачень./
            -Напевно, ви вже швидше хочете дізнатися про що йдеться
              в казці “Слони”? Але стривайте…
              Спочатку дайте відповідь на таке запитання:
            -Про що може йтися в казці про слонів? /Відповідають./
            -Прочитайте І частину.
            -Чи збулися передбачення? Запишіть у таблицю. Про що розповідатиме
              автор далі? Запишіть у таблицю.
             -Прочитайте ІІ частину.
 -Чи уявили ви запахи? Що відчули? Чи справдилися передбачення? Ця казка для дітей чи для дорослих? Що станеться далі? Запишіть у таблицю.
- Прочитайте ІІІ частину.
- Чи здивував вас автор? Чи уявили даний епізод, як кінострічку? /Ми – в центрі людських проблем і драм. Відчувається трагедійність момента і яскраво уявляється місце подій.Перехід від дитячого кута зору до дорослого./
-  ІV частина – це всього одне речення.Але перед тим, як ми його прочитаємо, спробуйте написати до цієї казки коротке і мудре закінчення. Потім зрівняємо ваші відповіді з тим, що написав автор. /Записують./
-Прочитайте ІV частину.
-Чи ствердилися ваші передбачення? Наскільки неочікуваною
  була кінцівка?
ІV  Рефлексія.
          1) Дискусійна шкала.*
           -Про що ж все-таки ця казка?
           -Кому вона адресована в першу чергу: дітям чи дорослим?
           -Чому так думаєте?
1)     Вільне письмо.
           - Що б ви зробили, щоб полегшити страждання великих сло-
             нів?
V   Домашнє завдання.
          1)  Написати твору-мініатюри на тему: Які думки виникли в мене після
              прочитання казки “Слони” ?
          2)  Знайти спільні та відмінні риси  “ Людина.Тварина.”

Немає коментарів:

Дописати коментар